
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 2 % |
| Height - Seated (Max) | 2.29 mm |
| Length | 2.8956 mm |
| Width | 2.794 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 1008 |
| Case Code (Metric) | 2520 |
| Composition(Kit Type) | Ceramic, Wirewound |
| Height | 2.286 mm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Self Resonant Frequency | 100 MHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 22 |
| Current Rating | 290 mA |
| DC Resistance (DCR) | 3.2 Ω |
| Test Frequency | 7.9 MHz |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 2.7 µH |
| Core Material | Ceramic |
| Max DC Current | 1 A |
Stock: 776
Distributors
pcbx
Unit Price$0.01987
Ext.Price$0.01987
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.01987 | $0.01987 |
| 10 | $0.01757 | $0.17570 |
| 50 | $0.01646 | $0.82300 |
| 100 | $0.01542 | $1.54200 |
| 500 | $0.01494 | $7.47000 |
| 1000 | $0.01455 | $14.55000 |
